Zelená karta v černobílém provedení od 1.7.2020

Pojišťovny spolu s Českou kanceláří pojistitelů v době trvání vyhlášeného nouzového stavu chtějí svým klientům co nejvíce usnadnit získání zelené karty, a to především bez nutného osobního kontaktu, ať už na poště nebo na pobočkách. ČKP proto změnila pravidla pro předávání zelené karty, nyní ji majitelé vozidel od pojišťovny obdrží emailem ve formátu PDF připraveném k tisku. Díky tomu se vyhnou osobnímu kontaktu a sníží se tak riziko dalšího přenosu onemocnění COVID-19.

Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, říká: „Jsme také v kontaktu s Policií ČR, abychom zajistili, že policisté při případné kontrole vozidla a řidiče nebudou rozporovat doma vytištěnou zelenou kartu jako platný dokument. Pojišťovny i ČKP by v této vypjaté době měly svým klientům vycházet vstříc a jsem rád, že se podařilo dojednat tuto změnu. Již dříve pojišťovny kvůli ochraně svých zaměstnanců i klientů uzavřely část poboček anebo omezily jejich otevírací dobu a toto je další logický krok, jak usnadnit přístup k tak důležitému dokumentu.“

K další změně dojde v souladu s celoevropskou dohodou od 1. 7. 2020, kdy bude postačovat „zelená karta” v černobílém provedení (černý text na bílém papíře).

 zdroj: https://www.ckp.cz

Máte správně nastavené pojištění proti záplavám a povodním?

Není voda jako voda. Starší pojistné smlouvy rozlišovaly mezi povodní a záplavou. Povodeň nastává, pokud se voda dostane z koryt toků. Záplavou je třeba voda, která steče z kopce po průtrži. Pojišťovna v případě záplavy nemusí vyplatit peníze majitelům domu pojištěného proti povodni a naopak.

Máte-li starší pojistnou smlouvu, vyplatí se toto zkontrolovat, případně aktualizovat. Stejně tak se přesvědčte, že pojistka kryje i rizika vzniklá atmosférickými srážkami či vystoupení vody z kanalizace, typicky po přívalových deštích. V rámci připojištění lze u některých pojišťoven sjednat i vysušení a vyčištění vodou poničené nemovitosti.

Nastavte správnou částku. Ujistěte se, že pojistka je uzavřena na částku, která pokryje kompletní opravy. Musíte znát skutečnou hodnotu nemovitosti, abyste nebyli tzv. podpojištěni a nedostali třeba jen půlmilionovou náhradu za zničený dům v hodnotě milionu.

Zároveň je zbytečné pojištění přeplácet, protože pojišťovny vyplatí částku nejvýše v hodnotě nemovitosti. Není důležité jen správně nastavit pojistnou částku, ale pojistnou smlouvu i průběžně aktualizovat, doporučuje se to alespoň jednou za tři roky. Pojištěná nemovitost neznamená pojištěná domácnost.

Je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti, tedy domácích spotřebičů, nábytku, oblečení či sportovního náčiní. Pojištěná nemovitost ještě neznamená pojištěnou domácnost, většinou jde o dvě různé pojistky. Pamatujte na to, že pojišťovny uplatňují na některé předměty jako elektronika limity, nad které už plnění nevyplatí. Nesjednávejte tedy pojistnou částku na konkrétní předměty v domácnosti zbytečně vysokou.

Základ nemusí stačit. V základním pojištění nemovitosti nebývají rovněž zahrnuty okolní stavby, jako jsou kůlny na nářadí či garáže a zahradní architektura. Tyto je většinou nutné pojistit nad rámec základního pojištění.

Pokud vám smlouva už delší dobu „leží v šuplíku“, je správný čas ji znovu projít a ověřit si, jak je nastavena. Neváhejte nás kontaktovat a společně se na to podíváme.

Jak poznáte, že máte špatné povinné ručení?

Povinné ručení, to musíte mít. Podle zákona bez něj nemůžete vyjet na silnici. Povinné ručení kryje škody, které způsobíte na cizím autě, zdraví nebo majetku. Zaplatí náklady poškozeného na právní zastupování, ušlý zisk a další výdaje, které při nehodě vzniknou.

Povinné ručení, které v Guru Finance doporučujeme každému řidiči možná ještě neznáte. Představte si, že by jste za své povinné ručení platitli méně a méně. To by bylo super, že ano? Co není ale může být. Povinné ručení u kterého se cena snižuje zároveň s hodnotou vozidla opravdu existuje a čeká i na Vás. Je totiž logické, že by jste něměli platit více a více za povinné ručení svého vozidla, které každý den ztrácí na své hodnotě. Neplaťte zbytečně víc, než je třeba.

Nešetřete si to, co vám zbylo po utrácení, ale utrácejte to, co vám zbylo po našetření.

Slova jako akcie, dluhopisy, renta nebo podílové fondy mnohým lidem nic moc neřeknou. Nebo možná řeknou, ale protože pro většinu z nich je svět investic velká neznámá, jejich význam zkrátka neřeší. Ono už i slovíčko bohatství v mnohých vyvolává pocit nedůvěry a klišé. Je to tím, protože v dnešní době sociálních sítí na displayi obrazovky svého telefonu vidí fotografie naprosté dokonalosti. Luxusní auta, značkové oblečení a zážitky z drahých dovolených.

Peníze se staly symbolem dnešní doby. Málokdo se skutečně zajímá o realitu. Nezamýšlí se nad tím, zda to sousedovo nové auto není náhodou na leasing a luxusní dovolená jako pracovní benefit. Bohatství je dnes posuzováno podle pouhého oka, přitom ta jeho skutečná podstata vůbec není očím viditelná... Většina lidí na cestě k finanční nezávislosti zapomíná na jednu podstatnou věc: Myslet na budoucnost. Jsou přesvědčeni o tom, že pokud nyní žijí teď a tady, je třeba si dopřát vše, co jim život nabízí, bez ohledu na jejich příjmy.

Podstatné věci, které jsou sice otázkou několika následujících měsíců či let nebo finanční rezerva pro všechny případy, pro ně nejsou prioritou číslo jedna, jako právě nový mobilní telefon nebo drahá večeře v restauraci. Peníze, které jim po utrácení zbudou, ušetří s dobrým pocitem. Aby efekt byl ale skutečně viditelný a dlouhodobý, je nezbytné své priority trošku poupravit a peníze nejdříve ušetřit a až poté utrácet. Možná se nás teď netýká svatba nebo výbavička pro dítě.

Možná teď nekupujeme nové auto nebo neskládáme poměrnou část finančních prostředků pro získání hypotéky. Možná zítra neplánujeme odejít do důchodu. Ale ta doba jednou nastane. Dříve nebo později a my budeme litovat prohýřených peněz, které by se v danou situaci hodily.

Možná si stále nevíte rady s tím, jak byste si měli rodinný rozpočet rozvrhnout tak, abyste nestrádali, ale zároveň, abyste Vaše úspory efektivně odkládali. Možná si ani nejste jisti, zda u Vás ta možnost vůbec je.

Rádi Vám pomůžeme.

Pokud si kupujete věci, které nepotřebujete, brzy budete muset prodávat věci, které potřebujete

Dnešní doba je specifikována jako Doba neomezených možností. Nabízí lidem nejen zážitky po celém světě, ale také spoustu užitečných technických vymožeností, které jim usnadňují život. Vzhledem k přesycenosti trhu stagnuje i selský rozum, a tedy schopnost rozeznat nezbytné od zbytečného. Většina lidí chce mít všechno, co je jim nabízeno, ale jejich peněženka toto bohužel v mnohých případech neumožňuje. Chybí jim trpělivost, což je výhrou pro bankovní instituce.

Díky krátkodobým úvěrům banky vydělávají na vysokých úrocích nemalé peníze a lidé se pomalu, ale jistě dostávají do finančních problémů z častého důvodu neschopnosti splácet. Nejčastější motiv k žádosti o úvěr nebývají často nezbytné záležitosti, ale spíše třeba Vánoční dárky, nové značkové oblečení či drahá elektronika. Bohužel ne vždy toto končí právě u jedné krátkodobé půjčky a klienti se tak brzy začnou potýkat se značnými potížemi, které mohou končit i exekucí. Příčina problému spočívá především v tom, že většina lidí neumí se svými financemi nakládat, a tedy nemá kontrolu nad svými měsíčními výdaji.

To je staví do situace, kdy po výplatě nabudou pocitu finanční stability a utrácí dříve za věci, které nepotřebují, než si uvědomí, že budou potřebovat prostředky na zaplacení dalších nezbytných měsíčních výdajů, které opomněli nebo, a to v častějších případech, fungují tzv. od výplaty k výplatě, a v momentě, kdy se začnou potýkat s neočekávanými výdaji, např. oprava auta, nemají kam sáhnout. V této chvíli začnou zvažovat prodej toho, co ve skutečnosti opravdu potřebují. Pro někoho nemusí být snadné udělat si ve svých penězích pořádek, protože ne každý se chce se svými finančními potížemi někomu svěřit a sám na to nestačí. Možná se tato situace týká i Vás. Možná máte pocit, že situace je neřešitelná, a proto se své problémy snažíte ignorovat.

Možná by Vás mohl zaujmout tento webinář na téma Jak mohou peníze vytvořit další peníze. Možná by Vám pomohla konzultace a rada od někoho, kdo s finančními problémy pracuje dnes a denně a umí je řešit. A možná se Vás finanční problémy v této chvíli netýkají, ale rádi byste jim předešly a nechali si poradit, jak na to.

Rádi Vám pomůžeme.

Vláda se shodla a ruší daň z nabytí nemovitosti

Po velice dlouhé debatě se vláda shodla na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Novela bude mít zpětnou účinnost, zákon ještě musí projít Poslaneckou sněmovnou. Znamená to, že nikdo, kdo koupil či jinak získal nemovitost nejpozději v prosinci loňského roku, již nemusí zaplatit daň z nabytí nemovitosti 4%. Pokud jste měli pro podání daňového přiznání lhůtu 31. března, kterou Ministerstvo financí mimořádně prodloužilo až do konce srpna, tuto daň již platit nemusíte. Stejně tak v případě, že jste zakoupili nemovitost, popřípadě pozemek už v prosinci 2019 a daň z ní jste již vzorně a v předstihu zaplatili, odvedené peníze vám budou vráceny.

Tuzemský realitní trh se téměř zastavil, když ministryně financí slibovala zrušení daně již ke konci března tohoto roku. Podle Aleny Schillerové generuje každá daňová výjimka ve svém důsledku zvýhodnění jedné daňové skupiny na úkor jiné. Je to palčivý problém, který se vláda snažila dlouhou dobu vyřešit.

Dalším důvodem k zavedení tohoto opatření je snaha oživit realitní trh, jak sama ministryně uvedla: „Z poklesu nájmu vidíme, že cena nemovitost klesá. Mohlo by to tak trh opět oživit." Zmínila také, že se samotnou daní odpadá i povinnost podávat formuláře, což sníží míru byrokracie, konkrétně počet úředníku cca o 500 míst. To údajně ušetří stovky milionů korun a jedná se tak o praktické řešení, na kterém vydělá každý. Odhaduje se, že po zbývající část roku 2020 se tímto rozhodnutím poputuje do státní kasy o 10, 6 miliard Kč méně.

Tým 60 finanční guru je tady pro Vás každý den. Rádi Vám poradíme!

Peníze dělají peníze, ale ne samy. Guru Finance Vám ukáže, jak na to

Trading jako pasivní příjem. Guru Finance Vám prozradí, jak na to. Pokud do této chvíle nemáte vlastní zkušenost s obchodováním na burze nebo třeba jen slýcháte ve svém okolí dobré i špatné zprávy na toto téma, je čas udělat si vlastní názor. Trading může být opravdu pro každého. Díky němu můžete své peníze nechat vydělávat, protože peníze delají peníze, ale ne samy a samozřejmě také můžete i prodělat část peněz a v nejhorším případě o vše přijít. Můžete obchodovat s akciemi a nebo pouze spekulovat nad nárustem a poklesu cen akcií. Trading má mnoho podob a riziko investování je vždy nižší, když víte co děláte. A je to velmi jednoduché, když se budete držet jistých pravidel, bude se Vám dařit dobře.

Základem je člověk, který tomu rozumí. Mentor. Člověk, který z Vás nebude jen tahat peníze, ale vysvětlí Vám a naučí Vás, co je podstatné ke stabilnímu a zajímavému zisku. Dnes již není nutné sledovat aktuální dění ve světě a na základě těchto takzvaných fundamentů posílat do trhu své úspory. Nemusíte být ani expert na čísla a grafy, abyste měli pravděpodobnost zisku vyšší než pravděpodobnost ztráty.

Jak to funguje v praxi? Realita je taková, že v praxi jsou tři klíče k úspěchu. Vaše vědomosti o akciích (musíte vědět, do čeho investujete), selský rozum a psychika. Nebudete-li si plést trading s kasinem, může se pro vás trading stát velmi solidním pasivním příjmem.

Bude to znít neuvěřitelně, ale obchodování s akciemi Vám může zůročit Vaše peníze i o 20% první měsíc. Takové příležitosti nabízí trh s akciemi. Většina lidí - traderů ztrácí své peníze převážně ze dvou důvodů. Za prvé - nejsou dlouhodobě schopni nastavenou strategii striktně dodržovat. Za druhé, neobchodují s akciemi ale spekulují nad nárustem nebo poklesu cen akcií, což je rizikovější cesta, ale o to se zajímavějším zúročením.

Zajímává Vás kde a jak začít? Začněte na začátku. Pokud chcete obchodovat – nechat peníze dělat peníze, vždy musíte vědět, do čeho chcete investovat. Představte si, že používáte nějaký produkt nebo nějakou službu. Např. Mobil, vlastníte iPhone od společnosti Apple? Libí se Vám ten produkt? Jste s ním spokojení? Čekáte, než vyjde nový model, který si chcete koupit? Pak investujte své peníze do akcií společnosti Apple. I společnost Apple má své akcie a vy tak můžete svými penězi podpořit společnost Apple – investovat do společnosti peníze nákupem akcií a společnost Apple Vám tak může dlouhodobě úročit Vaše peníze. Pokud ale nevíte kam chcete své peníze investovat, poradíme Vám. Začít s obchodováním akcií můžete ze dne na den, z hodiny na hodinu. Třeba i teď. Můžete se s námi spojit přes webovou aplikaci Guru Finance, stačí, když nám na webu zanecháte kontakt, my se s Vámi už spojíme a začínáme.

Sledujte Guru Finance - 60 finančních poradců z celé ČR na jedom místě - gurufinance.cz

Trading jako pasivní příjem. Jak na to?

Pokud do této chvíle nemáte vlastní zkušenost s obchodováním na burze nebo třeba jen slýcháte ve svém okolí dobré i špatné zprávy na toto téma, je čas udělat si vlastní názor.

Trading může být opravdu pro každého. Díky němu můžete z pohodlí domova vydělat i prodělat velkou část Vašeho kapitálu. Trading má mnoho podob. Základem je proto najít si mentora, který z Vás nebude jen tahat peníze, ale naučí Vás, co je podstatné ke stabilnímu a zároveň zajímavému profitu.

Dnes již není nutné sledovat aktuální dění ve světě a na základě těchto takzvaných fundamentů posílat do trhu své úspory. Nemusíte být ani expert na čísla a grafy, abyste měli pravděpodobnost zisku vyšší, než pravděpodobnost ztráty. Realita je taková, že v praxi je klíčem k úspěchu pouze Vaše psychika. Říká se tomu psychologie obchodníka a později Vám ukážeme tipy, jak ji zvládnout. Pokud máte zmáknutou psychologii a díky tomu si nebudete plést trading s kasinem, může se pro Vás stát velmi solidním pasivním příjmem.

Dobrý mentor Vám ukáže účinné strategie, na kterých většinou není nic složitého, protože i v obchodování platí, že v jednoduchosti je krása. Bude to znít neuvěřitelně, ale většina traderů ztrácí své peníze právě proto, že nejsou dlouhodobě schopni nastavenou strategii striktně dodržovat. Více o tom zase někdy jindy.

Chystáme pro Vás přehled možností, jak i bez dosavadních zkušeností či znalostí zhodnotit své peníze a zařadit se tak mezi menšinu, která na trzích peníze vydělává. A nemusíte být žádný vlk z Wall Street. Jde to i z gauče...

Brzy se dozvíte, jak se dá vydělat za pomoci zkušeného mentora s minimálním počátečním kapitálem a bez dosavadních znalostí. Možnosti pasivního příjmu jsou na dosah ruky.

Co očekávat na realitním trhu po skončení krize

Až si budete chtít po opadnutí krize nějakou nemovitost koupit či pronajmout, ať ve smyslu investice nebo kvůli vlastnímu bydlení, není stále jednoznačné, zda bude její cena výrazně levnější. Zatím se zdá, že je to tak trochu případ od případu, pojďme se na to společně podívat v následujícím článku.

Někteří makléři zarytě tvrdí, že ceny dolů zcela jistě nepůjdou. Důvod je prostý. Developeři obecně měli ceny, za které je vystavěli, pevně dohodnuté již před vypuknutím letošní krize a sleva by pro ně tak znamenala nepřijatelnou ztrátu. Budeme-li parafrázovat Evžena Korce, generálního ředitele a předsedu představenstva developerské společnosti Ekospol, můžeme říci, že kdo by čekal, výrazné zlevnění nemovitostí domů, bytů, chat či komerčních prostorů, ten bude zklamaný.

Jsou tu však i jiné hlasy z odborných kruhů, které mají za to, že ceny některých realit se v České republice zlevní až v řádu desítek tisíc korun za metr čtverečních. Podstatné je zdůraznit, že jen u některých realit. Toto tvrzen se tak dá aplikovat na méně atraktivní nemovitosti.

Závěrem můžeme naštěstí uvést i jednu věc, na které se odborníci shodnou. Nemovitosti, které byly dosud až neúměrně předražené, zlevní určitě., nehledě na atraktivitu lokality. Menší zájem bude také o pronájmy na kratší dobu dosud tak populární v centrech měst v návaznosti na extrémní pokles cestovního ruchu.

Pokud plánujete řešit bydlení, určitě zvažte všechny aspekty, které vám mohou ušetřit podstatnou sumu.

Jsme Vám k dispozici, abychom pro Vás našli to pravé řešení šité na míru Vašim možnostem.

Obavy z propadu aneb Držet či nedržet své investice?

Hodnoty investic, ze kterých se skládají jednotlivá portfolia stoupají a klesají jako trhy samotné. To je samozřejmě běžné. V současné době však logicky vyplývají na povrch obavy z pohybů hodnot, které mohou být signifikantní a upozornit tak na značnou potenciální ztrátu nebo v opačném případě zisk.

V tomto ohledu je současná krize jako každá jiná. Hodnoty investic vykazují určité poklesy, v drtivé většině případů se však dá kalkulovat s tím, že trhy z propadů opět zotaví a není tak nutně třeba dělat zásadní škrty ve vašem portfoliu.

Jako příklad můžeme uvést internetovou bublinu, která praskla na začátku nového tisíciletí, stejně tak po finanční krizi před více, než deseti lety.

Proto se nebojte vnímat současnou situaci naopak jako příležitost k profitu. Příležitost, jak vydělat. Klíčem je samozřejmě nadále pečlivá diverzifikace portfolia. Dá se říct, že pokud investujete pravidelně, nakupujete vlastně ve slevě. V případě volných prostředků tak doba k nákupu spíše vyzývá. Zdravotnictví, biotechnologie nebo třeba energie, to vše jsou obory, kde nakoupíte výrazně levněji a o to více vám investice časem vydělají.

Zásadní je celkový přehled, nejlepší variantou je tak podívat se na ty nejzajímavější příležitosti, které trhy nabízejí s odborníky. V tomto ohledu jsme vám každý den k dispozici. Neváhejte zvážit důležitá investiční rozhodnutí s našimi profesionály.

Historický moment na burze, ropa pod nulou!

Trh s americkou lehkou ropou kolabuje. Hodnota této ropy (WTI) v rámci květnových kontraktů během pondělí postupně klesala a nezastavila se ani na nule. Doslova černý den zakončila na neuvěřitelných minus 37, 63 dolaru za barel, což reálně znamená, že za odebranou ropu museli prodávající strany ještě zaplatit.

Nutno podotknout, že expirace květnového kontraktu k této hodnotě přispěla, nicméně stále se jedná bezprecedentní okamžik na komoditních trzích, které se aktuálně potýkají s nebývalým přebytkem ropy. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dokonce uvedla, že ještě do konce tohoto měsíce bude poptávka po této komoditě nejníže za posledního čtvrt století!

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je pod značným tlakem a snížila těžbu o více, než 9 milionů barelů denně. Světová produkce ropy se tak podstatně snižuje, těžbu snížilo dokonce i Rusko, nicméně ani to nemusí stačit. Problém je globálně především v samotném uskladnění. Nedostačující kapacitu vykazují zásobníky, ropovody a tankery - sklady nápor jednoduše nezvládají.

Někteří obchodníci se ještě do včerejška nechali zlákat k investici na základě extrémně nízké ceny, záporné hodnoty však nekompromisně odhalily trhlinu v trhu.

20. duben 2020 se tak bezpochyby nesmazatelně zapíše do burzovních dějin.

Analytici se shodují, že i nadále bude nabídka výrazně převyšovat poptávku. Nejdůležitější komodita na světě má tak před sebou dny plné nejistoty a čím více jsou sklady plné, tím více ztrácí na své hodnotě.

Rádi Vám pomůžeme s orientací na trzích a poradíme, jak využít těch nejlepších investičních nástrojů s nízkou mírou rizika.

Novinky v životním pojištění

Přinášíme Vám aktuální změny v nabídce životního pojištění některých pojišťoven.

Bez nutnosti osobní schůzky si nyní snadno sjednáte pojistku u společnosti Allianz, která nabízí možnost uzavření smlouvy pouze prostřednictvím kurýra.

Požadavky zadáte jednoduše online, neváhejte se na nás obrátit ohledně doporučení šitých na míru Vašim příjmům a situaci.

Pojišťovna Generali přidala k původnímu rizikovému pojištění nově také oblíbenou investiční složku, která je volitelná. Vybírat můžete mezi čtyřmi fondy, přičemž mezi možnostmi nechybí ani varianta s vyhlašovanou úrokovou mírou.

V případě výběru investiční složky doporučuje neponechat nic náhodě a poradit se na základě svých preferencí s erudovaným odborníkem.

Generali se také více zaměřila na děti. Dětské sazby pojištění platí až do 26 let. Kromě nižšího vstupního věku přibylo diskutované krytí závážných následků očkování. Pokud je dítě v nemocnici, má samozřejmě nárok na krytí na základě hospitalizace. Od nynějška však také v případě, že se jedná o hospitalizaci v dalších ozdravovnách nebo například v ústavech rehabilitačního charakteru.

V případě této společnosti můžeme vyzdvihnout také vyšší limity pojistných částek u většiny doplňkových pojištění.

Máme pro Vás vždy připraveny nejnovější aktuality z trhu, neváhejte se o podmínkách poradit dříve, než je stvrdíte svým podpisem.

Naši profesionálové s Vámi rádi vyhodnotí možnosti, které trh v této době nabízí, abychom pro Vás vybrali tu nejvhodnější.

Trápí Vás snížené příjmy? Přečtěte si naše doporučení.

Pokud si v současné situaci lámete hlavu, co dělat s hypotékou, případně jiným úvěrem, který jste dosud neměli problém splácet, dobrou zprávou je, že máte možnost díky tzv. úvěrovému moratoriu zohlednit právě tento fakt a požádat svého poskytovatele půjčky, nejčastěji tedy Vaší banky, o odklad splátek na 3 nebo 6 měsíců. O těchto možnostech jsme Vás již informovali.

Pokud přemýšlíte, zda snížit platby na životní pojištění a ušetřit tím nějaký ten peníz, tato volba se nám nejeví jako příliš efektivní a s pojistkou doporučujeme raději nehýbat. Nejenže pojistné plnění Vám zajistí peníze "na marodce" nebo v horším případě nutné hospitalizace, ale je tady ještě jeden důvod. Přímo úměrně k nižším platbám na pojistném se sníží většinou i pojistné částky a vy tak jednoduše dostanete v opravdu potřebných případech vyplaceno méně peněz. To přináší i další byrokratická úskalí. Tak například, až budete chtít pojistné opět navýšit, pojišťovna bude chtít nejspíše znovu vyplnit zdravotní dotazník a zjednodušeně řečeno už se nemusíte dostat zdaleka na takové podmínky, které máte sjednány nyní.

Budeme Vám pravidelně přinášet tipy jak ušetřit.

Rádi Vám provedeme revizi stávajících pojistných smluv a mrkneme na trh, zda se pro Vás nenabízí lepší řešení. Naši experti jsou tady pro Vás!

Bankovní půjčky během pandemie

Dnes se zaměříme na to, jak obtížné je schválení půjčky v bance za nouzového stavu.

Již minulý měsíc bylo bankéřům jasné, že šíření koronaviru bude mít značně negativní dopady, ale dosud se k překvapení mnohých neuchylují k radikálnímu zpřísnění podmínek pro poskytování nejrůznějších druhů úvěrů.

Dokazuje to mimo jiné průzkum České národní banky, který je pravidelně realizován za účasti jednadvaceti bank s hlavním podílem na tuzemském trhu. Některé banky nezměnily své podmínky vůbec a ty vůbec nejpřísnější schvalují jen o zhruba 5% méně půjček, než během prvního čtvrtletí letošního roku.

Tato čísla se týkají především úvěrů na bydlení. Jinak sazby na hypotékách spíše stagnovaly, v loňském roce pak zaznamenaly klesající tendenci. Nárůst zaznamenala poptávka po hypotékách - za první kvartál konkrétně 20%. Vzhledem k vývoji úrokových sazeb byly totiž hypotéky doslova levnější. Pro představu, jen v únoru byly schváleny v celkové výši 18,6 miliardy, což odpovídá 7 tisícům bankovních úvěrů.

Pokud jste tedy očekávali, že získat v bance úvěr bude nyní mnohem těžší, opak je ve skutečnosti pravdou. Česká národní banka na počátku tohoto měsíce v přímé reakci na COVID-19 dokonce zmírnila pravidla pro poskytování půjček. Učinila tak logicky vzhledem ke zhoršujícím se ekonomickým prognózám.

Klíčovou informací je, že namísto 20% z ceny nemovitosti Vám nyní stačí, pokud máte našetřeno pouhých 10% vlastních peněz.

Pokud i Vy zvažujete v současné době žádost o úvěr v bance, neváhejte využít informací na našem portále.

Zeptejte se našich expertů, rádi Vám poskytneme přehledné informace z trhu tak, abyste si v klidu vybrali nejlepší variantu a měli jistotu férových podmínek.

Investice v době koronaviru: technologie nebo zlato

V době ekonomické regrese se investice nevybírají snadno. U jakých akciových titulů to má aktuálně přesto smysl Vám napoví tento článek.

Již v roce 2009 po finanční krizi se staly jednoznačně nejvíce profitabilním sektorem technologie. Ty vycházejí z krize jednoznačně nejrychleji a platí to i po více, než deseti letech v této době. Všimněme si například Tesly Elona Muska. Ta se dá dnes považovat za jasný příklad, který toto tvrzení potvrzuje. Navzdory pandemii míří nezastavitelně vzhůru a stejně tak v uplynulých letech tato firma pravidelně nabízela investorům příležitosti k tučným ziskům i stabilním investicím v rámci diverzifikace každého portfolia. Je to dáno i tím, že technologické firmy mají na svou revitalizaci v době jakékoli krize suverénně nejnižší náklady. Z praxe také víme, že vzhledem k omezením vzrostla poptávka po elektronice, kterou si lidé krátí a zpříjemňují dlouhé chvíle. Tesla proto není jediným technologickým gigantem, do kterého má smysl investovat.

Sázka na zlato je sázkou na jistotu v každé době. Tím spíše, že jeho cena se včera vyšplhala v přepočtu na téměř 43 000 Kč za troyskou unci (tj. 31,3 gramu). Cena zlata je tak momentálně nejvýše od roku 2012! Podle agentury Reuters reflektují investoři po celém světě nákupem této komodity své obavy z hospodářských dopadů koronaviru a reagují na opatření centrálních bank na podporu ekonomiky. Obecně se předpokládá, že cena zlata může relativně brzy přesáhnout hranici 2000 amerických dolarů. Ostatně současná situace i nálada na trzích tomu více, než napovídá. Včera Mezinárodní měnový fond uvedl, že předpovídá pokles ekonomiky za tento rok kvůli pandemii o 3%, což znamená, že podle této instituce se světové hospodářství řítí do nejhlubší recese od dob Velké hospodářské krize v první polovině minulého století. Sázka na zlato by se tedy měla také vyplatit.

Sledujte nás a budete mít přehled o dění na trzích i ve světě, budeme Vám i nadále přinášet tipy ze světa investic.

Zeptejte se nás, kam se v současné době vyplatí investovat. Rádi Vám poradíme, jaké nástroje jsou pro Vás nejvhodnější.

Nájem počká maximálně čtyři měsíce

Vláda schválila ochranu nájemníků v době koronaviru pro občany i firmy. Neznamená to však, že by Vám domácí nájem na nějakou dobu odpustil. Pojďme se podívat, jak to bude vypadat v praxi: Pokud jste se ocitli bez příjmu, máte do konce července čas a nemůžete z bytu dostat výpověď. Dluh, který však vznikne, bude stejně nutné splatit do konce tohoto roku. Pokud tedy nepatříte do kategorie lidí, které částka za nájemné dělí od existenční krize a můžete ji pokrýt například ze svých úspor, doporučujeme nájem standardně nadále platit, neboť odklad Vám v takovém případě během roku nijak nepomůže.

V opačném případě máte ještě pořád více, než čtvrt roku času na zajištění jiného zdroje příjmu, ze kterého už do konce roku nájem takzvaně dorovnáte. Patříte-li mezi podnikatele, jež krize donutila zavřít provozovny nebo obchody, které máte v nájmu, máte času o měsíc méně a sice do konce června. Dluh na nájemném je pak opět třeba doplatit do konce kalendářního roku. Pokud by se tak nestalo, může pronajímatel přistoupit k výpovědi již do 5 dní. Za zmínku jistě stojí informace o rozhodnutí vlády, že ochrana nájemníků se nevztahuje na platby za energie a další služby s nájmem spojené. Podmínkou pro odklad je samozřejmě také skutečnost, že prodlení s platbou vzniklo až po vyhlášení nouzového stavu 12. března.

Navíc musíte dokázat, že nemůžete platit kvůli mimořádným opatřením a omezením souvisejícími s pandemií. Pozor také na to, že pronajímatel má stále ze zákona právo požadovat smluvně dané úroky z prodlení. Jsme s Vámi, připraveni zodpovědět nejrůznější otázky také ohledně bydlení a realit v kontextu aktuální situace.

Jsme tady pro Vás, neváhejte se nás zeptat, jak vylepšit svůj rozpočet na tento rok.

Ošetřovné pro živnostníky nově on-line

Pokud patříte mezi osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pak máte aktuálně nárok na ošetřovné za péči o děti či hendikepované osoby stejně jako zaměstnanci.

Konkrétně se jedná se o částku 424 Kč za den. Částka je vyplácena zpětně, vždy za uplynulý kalendářní měsíc, v maximální výši 13 144 Kč.

První důležitou podmínkou je absence jiných zdrojů příjmu, musíte tedy vykonávat samostatnou výdělečnou činnost hlavní. Tou druhou je v návaznosti na nouzový stav v zemi péče o dítě do 13 let či osobu závislou minimálně ve stupni I.

Se žádostí nemusíte na úřad, nyní již stačí vyplnit formulář na internetu z pohodlí domova či kanceláře. Na webu www.mpo.cz/osetrovneosvc naleznete také veškeré pokyny a potřebné detaily. Potřebné info by vám měl poskytnout také obecní živnostenský úřad.

Existují tři způsoby realizace vaší žádosti: datová schránka, e-mail s elektronickým podpisem a pošta. Z bezpečnostního hlediska doporučujeme využít první či druhou z možností.

Některým byrokratickým náležitostem se však vyhnout nelze. Kromě přiloženého čestného prohlášení se současně se žádostí podává například v případě péče o dítě do 13 let potvrzení, že je škola kvůli pandemii zavřená. U hendikepovaných osob je pro změnu nutné přiložit potvrzení o uzavření zařízení sociálních služeb. Postačí fotografie z mobilního telefonu. Jakmile splníte oficiální podmínky, nárok na adekvátní částku se datuje zpětně k vyhlášení nouzového stavu 12. března 2020.

Jsme schopni usnadnit Vám orientaci v této komplikované situaci a zjistit, jaké další možnosti finanční podpory můžete v těchto dnech využít. Obraťte se na nás a společně rychle nalezneme efektivní řešení.

Důležité změny u hypotečních úvěrů a realit

Vláda schválila možnost odkladu splátek na 3-6 měsíců u spotřebitelských úvěrů a hypoték pro fyzické osoby.

ČNB uvolnila hypoteční politiku a dá se očekávat, že nově budou banky opět půjčovat částky až do 90% hodnoty nemovitosti (90 LTV). Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) zvýšila ČNB ze 45 na 50 procent. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) zrušila ČNB úplně. V blízké budoucnosti se dá očekávat zrušení daně 4% z nabytí nemovitosti. Zároveň to ale vypadá, že nepůjde pak úroky z hypotéky uplatňovat jako odpočet v daňovém přiznání. Tedy značná nevýhoda pro ty, kdo koupili nemovitost v minulosti. Uvidíme, jaké budou přesné podmínky.

Vláda bude také projednávat zákon, který by zamezil pronajímateli vypovědět ve vymezeném období nájem pro neplacení nájemného kvůli koronavirové situaci. Co z tohoto návrhu zákona vyplývá? V případě, že bude schválen v tomto znění pronajímatel bude muset strpět pozdní, částečné či plné neplacení nájemného, pokud budou kumulativně naplněny všechny následující podmínky:

a) nájemné bylo splatné od 12.3.2020 do konce skončení mimořádných opatření (nejpozději však do 30.9.2020) a současně

b) nájemce nemůže platit nájemné “převážně v důsledku omezení plynoucího z mimořádného opatření při epidemii, které mu znemožňovalo nebo podstatně ztěžovalo řádnou úhradu nájemného” a současně

c) nájemce to musí pronajímateli sám od sebe “doložit” (dokázat).

Jsme tu pro Vás. Zeptejte se na cokoliv.

Zpřísnění podmínek pro získání úvěrů

Máme potvrzené informace o zpřísnění metodiky u některých bank pro získání hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Jsme součástí změn, které nás denně provází. Banky nejsou žádnou výjimkou a proto si poodkryjeme některá omezení, které banky zavádí.

První vlna omezení se týká zrušení poskytovat úvěr ve výši 90% LTV. To znamená, že pokud klient nemá naspořené finance ve výši 20% z ceny nemovitosti, může to znamenat velkou komplikaci při koupi nové nemovitosti.

Zpřísnění se týká i spotřebitelských úvěrů, kde se můžeme setkat s neposkytnutím úvěru, kontokorentu ani kreditní karty. Tohle omezení je zatím jedinečné a doufáme, že se nebudou přidávat další banky k tomuto opatření.

Příjemnější zprávou je, že zpracování žádostí při splnění podmínek probíhá standardním způsobem.

Jsme připraveni vyřešit financování Vašeho bydlení a i přes nepřízeň situace Vám vyjednat ten nejlepší úrok na trhu.

Jsme tu pro Vás. Zeptejte se na cokoliv.

Plní nebo neplní pojištění pracovní neschopnosti

Otázkou je, zda Vám pojišťovna proplatí připojištění pracovní neschopnosti se souvislostí na COVID-19.

Pokud jste v karanténě a nejste nemocní, většinou se setkáte s výlukou na pojistné plnění. Výjimkou jsou Generali Česká pojišťovna a.s. a Kooperativa a.s. které umožní výplatu pracovní neschopnosti v karanténě. Berme v úvahu karenční doby u sjednaného rizika.

Co když se nakazíte? Pojištění se v případě nákazy vztahuje na pracovní neschopnost onemocněním a pojišťovny tohle riziko zahrnují a plní. Pokud budete v souvislosti hospitalizován, také máte nárok na plnění a to i v případě smrti. Nebyly by to pojišťovny, aby bylo vše jednoznačné a i zde se můžeme setkat s nějakou tou výjimkou, například i u zmíněného rizika smrti.

Doporučujeme oprášit pojistné smlouvy a minimálně ověřit co vaše pojištění zahrnuje dle pojistných podmínek nebo nastavení. Pozor na smlouvy, které jsou zaměřeny na úrazy, zde může nastat problém s plněním.

Jsme tu pro Vás. Zeptejte se na cokoliv.

Přilepšete si během finanční krize na Forexu

Pro nejbližší budoucnost předpokládáme, že rétorika ČNB korunu skutečně ochrání od výraznějšího oslabení a pokud by přece jen, například pod tlakem zhoršení virové situace, koruna začala padat, centrální banka ji zachytí a k intervencím skutečně přikročí. Výraznější posílení koruny ovšem v tuto chvíli také zřejmě nehrozí, dokud svět nezačne nad virem vítězit.

Zatímco se Spojené státy pomalu stávají příštím epicentrem epidemie a celkový obrázek ekonomických škod se teprve pomalu vyjasňuje. Je zde tak potenciál pro dolarové oslabení proti euru vlivem negativních překvapení.

Víme, co přijde. S námi můžete být o krok napřed. Nabízíme Vám konzultaci zdarma. Můžete se o tom s námi nezávazně pobavit.

Využijte příležitosti a investujte ve správný čas na správném místě společně s námi a můžete své peníze zůročit také.

Je čas začít s nákupy akcií. Panika jako příležitost.

Historie nás učí, že nejlepší čas na nákupy akcií je tehdy, když jsou splněny následující podmínky:

1. Akcie prudce klesají. Za poslední měsíc klesly akciové trhy přibližně o 30 % a řada akcií ještě o kus více. Splněno.

2. Na straně prodávajících stojí investoři, kteří mnohdy prodávají proti své vůli, protože z různých důvodů musí. Kapitulační výprodeje z posledních dnů tomu odpovídají. Splněno.

3. Mezi investory vrcholí panika a nálada je zcela depresivní. Většina investorů je v depresi a bojuje s ní. Splněno.

Víme, co přijde. S námi můžete být o krok napřed. Nabízíme Vám konzultaci zdarma. Můžete se o tom s námi nezávazně pobavit.

Využijte příležitosti a investujte ve správný čas na správném místě společně s námi a můžete své peníze zůročit také.

Sponzorováno: